Németek és németalföldiek a Kárpát-medencében – Hungarikumokkal a világ körül 8/1.
A nyolcadik évad első epizódjában négy külföldi származású személyt mutatnak be, akik a Kárpát-medencében leltek otthonra.
Három hónap felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték hétfőn Jean-Luc Mélenchont hatósági személy elleni erőszak és garázdaság miatt.
A Párizshoz közeli Bobigny büntetőbírósága az ügyészség kérésének megfelelően 8 ezer eurós pénzbüntetést is kiszabott az ellenzéki vezetőre, amiért az otthonában és a Lázadó Franciaország székházában, valamint a pártvezető korábbi asszisztenseinél 2018. október 16-án tartott házkutatások során hangos szóváltások közepette összekülönbözött a korrupció elleni központi hivatal nyomozóival, s a székházban tettlegesség is történt. A TMC csatorna felvételei szerint Mélenchon arra szólította fel a párttársait, hogy nyomják be az ajtót, amely mögött éppen folyt a házkutatás, majd látható, ahogy félrelöki az ügyészég egyik munkatársát és egy rendőrt, akik megpróbáltak közbelépni, miközben azt kiabálja feléjük, hogy „a köztársaság én vagyok”.
A Lázadó Franciaország ellen az állítólagos fiktív európai parlamenti asszisztensi állások ügyében folyik vizsgálat, valamint Jean-Luc Mélenchon 2017-es elnökválasztási kampányszámláinak hiányosságai miatt. A párt szerint „politikai, rendőri és igazságügyi erőszak indult Jean-Luc Mélenchon és a Lázadó Franciaország” ellen, amely „kitalációkra épül”.
A francia radikális baloldali ellenzék vezetője ellen 2017. június 27-én Sophie Montel, a Nemzeti Tömörülés (korábbi Nemzeti Front) európai parlamenti képviselője tett panaszt, akinek egy korábbi feljelentése alapján a párizsi ügyészség mintegy húsz francia EP-képviselő ellen indított bizalommal való visszaélés gyanúja miatt előzetes vizsgálatot. Sophie Montel újabb feljelentése alapján a vádhatóság Jean-Luc Mélenchon mellett – aki 2009 és 2017 között volt európai parlamenti képviselő – négy korábbi asszisztensére is kiterjesztette a vizsgálatot. Franciaországban hasonló eljárás folyik a centrista Modem és a radikális jobboldali Nemzeti Tömörülés ellen is.
A másik vizsgálat Jean-Luc Mélenchon 2017-es elnökválasztási kampányszámláit érinti, amelyeket egyébként a kampányfinanszírozásért felelős hatóság 2018. február 13-án jóváhagyott, de jelezte, azokon „jelentős módosítások” történtek: a 10,7 millió eurós összkiadásban mintegy 435 ezer eurós kiadást kellett utólag igazolnia a pártnak. Az elnökválasztáson negyedik helyen végzett pártelnök végül 6 millió eurós összegben kapott visszatérítést az államtól. A párizsi ügyészség ennek ellenére vizsgálódni kezdett az esetleges szabálysértések ellenőrzése végett, a többi jelölt kampányszámláit rendben találta.
(MTI)